INERTA 300
Epoxifenolnovolacfärg
- Kemikaliebeständighet
- Korrosionsskyddande
- Värmebeständighet
- Vattentät
- 2-komponent
- Kemikaliebeständighet
- Korrosionsskyddande
- Värmebeständighet
- Vattentät
- 2-komponent
INERTA 300 är en tvåkomponent epoxifenolnovolacfärg med låg lösningsmedelshalt.
Används i epoxisystem för invändig beläggning av stålcisterner och -bassänger, t.ex på lagringscisterner inom pappers-, cellulosa- och den kemiska industrin och i rengöringsverk för avfallsvatten. Som utvändig beläggning ger INERTA 300 skydd mot korrosion under isolering (CUI) även i miljöer med hög temperatur och luftfuktighet samt återkommande temperaturväxlingar. Färgen tål de flesta kemikaliers vattenlösningar samt oljeprodukter. Tål höga temperaturer - torr värme upp till +200°C. Utomhus har epoxibeläggningar en benägenhet till kritning och "gulning". Detta är endast en estetisk fråga och inverkar inte på beläggningens skyddsförmåga. Förhöjda temperaturer kan även leda till kulörförändringar särskilt i ljusa kulörer. Målningssystem INERTA 300, 2 x 175 µm DFT, uppfyller kraven i standarden NORSOK M-501 system 7C för temperaturer upp till 150°C (rapport NO20585).
Tekniska datablad
Säkerhetsdatablad
Förbehandling av yta
Applicering
Appliceringsförhållanden
Lagring
| Vikttorhalt | ca. 1280 g/l |
|---|---|
| Flyktiga organiska ämnen (VOC) | ca. 330 g/l |
| Flyktiga organiska ämnen (VOC) | Ca 188 g/l (ISO 11890-1:2024) |
| Pot life | 2 h (+23 °C) |
| Blandningsförhållande | 5:1 av volym (comp. A : comp. B) |
| Härdare | Komp. B: INERTA 300 HARDENER |
| Glans | Halvblank |
| praktisk spridning | Värdena är beroende av flera faktorer, såsom ytans profil, form och storlek, appliceringsmetoden mm. |
| Torktid - hanterbar | 1 h (ISO 9117-3:2010) |
| Torktid - hanterbar | 3 h (ISO 9117-5:2012) |
| Torktid - genomhärdad | 7 d |
| Förtunning | TEKNOSOLV 9506 |
| Rengöringsförtunning | TEKNOSOLV 9506 eller TEKNOSOLV 9514. |
| Kulörer | Röd, grå, svart och vit. |
| Säkerhetsmärkning | Se säkerhetsdatabladet. |