INERTA 300
Epoxyfenol novolac maling
- Kemisk resistens
- Korrosion beskyttende
- Varmeresistent
- 2-komponent
- Kemisk resistens
- Korrosion beskyttende
- Varmeresistent
- 2-komponent
INERTA 300 er en 2-komponent maling med et meget lavt indhold af opløsningsmiddel.
Anvendes til behandling af den indvendige side af ståltanke og bassiner, fx lagertanke til papir, pulp og den kemiske industri såvel som spildevandsanlæg. Som udvendig belægning yder INERTA 300 beskyttelse mod korrosion under isolering (CUI) selv i miljøer med høje temperaturer og høj luftfugtighed samt skiftende varme- og kuldeperioder. Resistent overfor vandige blandinger af de fleste kemikalier såvel som olieprodukter. Kan modstå høje temperaturer, selv 200 °C tør varme. Epoxybelægninger er tilbøjelige til at kridte og “gulne” ved udendørs eksponering. Dette påvirker kun æstetikken, og ikke belægningens beskyttende ydeevner. Forhøjede temperaturer kan også føre til farveændringer især i lyse farver. Lakering med INERTA 300, 2 x 175 µm tørfilmtykkelse, opfylder kravene i standarden NORSOK M-501, system 7C, for temperaturer op til 150 °C (rapport nr. NO20585).
Teknisk datablad
Sikkerhedsdatablad
Forbehandling
Påføring
Påføringsforhold
Opbevaring
| Total tørstofmasse | ca. 1280 g/l |
|---|---|
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | ca. 330 g/l |
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | Ca. 188 g/l (ISO 11890-1:2024) |
| Pot-life | 2 h (+23 °C) |
| Blandingsforhold | 5:1 by volume (comp. A : comp. B) |
| Hærder | Komp. B: INERTA 300 HARDENER |
| Glans | Halvblank |
| Praktisk rækkeevne | Afhænger af påføringsteknikken, overfladeforhold, overspray osv. |
| Tørretid - støvtør | 1 h (ISO 9117-3:2010) |
| Tørretid - håndteringstør | 3 h (ISO 9117-5:2012) |
| Tørretid - gennemhærdet | 7 d |
| Fortynder | TEKNOSOLV 9506 |
| Rengøring | TEKNOSOLV 9506 eller TEKNOSOLV 9514. |
| Nuancer | Rød, grå, sort og hvid. |
| Sikkerhedsmærkning | Se sikkerhedsdatablad. |