INERTA 300
Epoksifenolinovolakkamaali
- Kemiallista rasitusta kestävä
- Korroosionkestävä
- Lämmönkestävä
- Upotusta kestävä
- Vedenkestävä
- 2-komponenttinen
- Kemiallista rasitusta kestävä
- Korroosionkestävä
- Lämmönkestävä
- Upotusta kestävä
- Vedenkestävä
- 2-komponenttinen
INERTA 300 on kaksikomponenttinen niukkaliuotteinen epoksifenolinovolakkamaali.
Käytetään epoksijärjestelmissä terässäiliöiden ja -altaiden sisäpuoliseen pinnoitukseen, esim. paperi-, selluloosa- ja kemianteollisuuden varastosäiliöissä sekä jäteveden puhdistamoissa. Ulkoisena pinnoitteena INERTA 300 suojaa korroosiolta eristeen alla (CUI) jopa sellaisissa ympäristöissä, joissa on korkea lämpötila ja kosteus sekä vaihtelevia kuumia ja kylmiä jaksoja. Kestää useimpien kemikaalien vesiliuoksia sekä öljytuotteita. Kestää korkeita lämpötiloja - jopa 200°C kuivaa lämpöä. Epoksipinnoitteilla on ulko-olosuhteissa taipumusta liituamiseen ja "kellastumiseen". Tämä on ulkonäkökysymys eikä vaikuta pinnoitteen suojauskykyyn. Korotetut lämpötilat voivat myös johtaa värimuutoksiin erityisesti vaaleammissa sävyissä. Maalausjärjestelmä INERTA 300, 2 x 175 µm:n kuivakalvonpaksuus, täyttää standardin NORSOK M-501 järjestelmän 7C vaatimukset jopa 150°C:n lämpötiloille (raportti NO20585).
Tuoteseloste
Käyttöturvallisuustiedote
Pinnan esikäsittely
Käsittelyohje
Käsittelyolosuhteet
Varastointi
| Kiintoainepitoisuus | n. 1280 g/l |
|---|---|
| Haihtuvat orgaaniset aineet (VOC) | n. 330 g/l |
| Haihtuvat orgaaniset aineet (VOC) | N. 188 g/l (ISO 11890-1:2024) |
| Käyttöaika | 2 h (+23 °C) |
| Sekoitussuhde | 5:1 tilavuusosaa (comp. A : comp. B) |
| Kovete | Comp. B: INERTA 300 HARDENER |
| Kiilto | Puolikiiltävä |
| Käytännön riittoisuus | Arvot riippuvat mm. maalausmenetelmästä, pinnan laadusta sekä ruiskumaalauksessa kohteen rakenteesta johtuvasta ohiruiskutuksesta. |
| Pölykuiva | 1 h (ISO 9117-3:2010) |
| Kosketuskuiva | 3 h (ISO 9117-5:2012) |
| Täysin kovettunut | 7 d |
| Ohenne | TEKNOSOLV 9506 |
| Välineiden pesu | TEKNOSOLV 9506 tai TEKNOSOLV 9514. |
| Värisävyt | Punainen, harmaa, musta ja valkoinen. |
| Varoitusmerkintä | Katso käyttöturvallisuustiedote. |