TEKNOMASTIC COMBI 80 E
Epoxibeläggning med hög torrhalt
TEKNOMASTIC COMBI 80 E är en tvåkomponent epoxigrundfärg med låg lösningsmedelshalt.
Användning: Som en mångsidig högpresterande beläggning på blästrat stål i epoxifärgsystemen som tål mekanisk och kemisk påfrestning. Används även som grundfärg på syrafast stål, zink, aluminium och tunnplåt samt som mellanstrykningsfärg på zinkepoxi- och zinksilikatgrundfärger. Den är beständig mot hård nötning, oljor och fetter samt mot stänk av lösningsmedel och kemikalier. Färgen lämpar sig för underhållsmålning av stålytor rengjorda till minst förbehandlingsgrad St 2, övriga förbehandlingsmetoder: se Ytans förbehandling. Färgen uppfyller kraven enligt ISO 12944-9:2018 – korrosivitetsklass CX för områden med hög belastning samt nedsänkningskategori Im4 (certifikat NO250422).
Tekniska datablad
Förbehandling av yta
Applicering
Appliceringsförhållanden
Lagring
Förbehandlingsprimer
| Vikttorhalt | ca. 1400 g/l |
|---|---|
| Flyktiga organiska ämnen (VOC) | ca. 210 g/l |
| Pot life | 2 h (+23 °C) |
| Blandningsförhållande | 4:1 av volym (comp. A : comp. B) |
| Härdare | Komp. B: TEKNOMASTIC HARDENER 7588 |
| Glans | Halvblank |
| praktisk spridning | Värdena är beroende av flera faktorer, såsom ytans profil, form och storlek, appliceringsmetoden mm. |
| Torktid - hanterbar | 2 h (ISO 9117-3:2010) |
| Torktid - hanterbar | 6 h (ISO 9117-5:2012) |
| Torktid - genomhärdad | 7 dygn |
| Förtunning | TEKNOSOLV 9506 |
| Rengöringsförtunning | TEKNOSOLV 9506 |
| Kulörer | Enligt överenskommelse. |
| Säkerhetsmärkning | Se säkerhetsdatabladet. |
| Godkännanden & Certifikat | CX för områden med hög belastning; Im4 |