TEKNOMASTIC COMBI 80 E
Epoxymaling med højt tørstofindhold
TEKNOMASTIC COMBI 80 E er en 2-komponent opløsningsmiddelbaseret epoxymaling med et lavt indhold af opløsningsmidler.
Anvendelse: Det er et multifunktionelt høj performance slid- og kemikaliebestandigt overfladebehandlingssystem til brug på sandblæst stål. Den kan også anvendes til grunding af zink, aluminium, tyndplader og syrefast ståloverflader samt som mellemlag på zink-epoxy- og zinksilikat primere. Malingsfilmen er modstandsdygtig over for kraftigt slid, olier, fedt, opløsningsmidler og kemiske stænk. Malingen er velegnet til vedligeholdelse af malede ståloverflader, der er sandblæst til minimum renhedsgrad St 2. For andre overfladebehandlingsmetoder, se Overfladebehandling. Malingen opfylder kravene i ISO 12944-9:2018 – korrosionskategori CX til områder med høj belastning og nedsænkningskategori Im4 (certifikat nr. 250422).
Teknisk datablad
Sikkerhedsdatablad
Forbehandling
Påføring
Påføringsforhold
Opbevaring
Forbehandlngsprimer
| Total tørstofmasse | ca. 1400 g/l |
|---|---|
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | ca. 210 g/l |
| Pot-life | 2 h (+23 °C) |
| Blandingsforhold | 4:1 by volume (comp. A : comp. B) |
| Hærder | Komp. B: TEKNOMASTIC HARDENER 7588 |
| Glans | Halvblank |
| Praktisk rækkeevne | Afhænger af påføringsteknikken, overfladeforhold, overspray osv. |
| Tørretid - støvtør | 2 h (ISO 9117-3:2010) |
| Tørretid - håndteringstør | 6 h (ISO 9117-5:2012) |
| Tørretid - gennemhærdet | 7 d |
| Fortynder | TEKNOSOLV 9506 |
| Rengøring | TEKNOSOLV 9506 |
| Nuancer | Efter aftale. |
| Sikkerhedsmærkning | Se sikkerhedsdatablad. |
| Godkendelser og certifikater |