TEKNOMASTIC COMBI 80 E
Korkean kuiva-aineen epoksipinnoite
TEKNOMASTIC COMBI 80 E on niukkaliuotteinen kaksikomponenttinen epoksipohjamaali.
Käyttö: Monikäyttöinen korkean suorituskyvyn pinnoite suihkupuhdistetuille teräspinnoille mekaanista ja kemiallista rasitusta kestävissä epoksijärjestelmissä. Käytetään myös pohjamaalina haponkestäville teräspinnoille, sinkki-, alumiini- ja ohutlevypinnoille sekä välimaalina sinkkiepoksi- ja sinkkisilikaattipohjamaalien päällä. Kestää kovaa kulutusta, öljyjä ja rasvoja sekä liuotteita ja kemikaaleja roiskeina. Maali soveltuu huoltomaalaukseen vähintään esikäsittelyasteeseen St 2 puhdistetuille teräspinnoille, muut esikäsittelymenetelmät kts. Pinnan esikäsittely. Maali on ISO 12944-9:2018 -standardin vaatimusten mukainen – rasitusluokka CX korkean rasituksen alueille sekä upotusluokka Im4 (sertifikaatti NO250422).
Tuoteseloste
Käyttöturvallisuustiedote
Pinnan esikäsittely
Käsittelyohje
Käsittelyolosuhteet
Varastointi
Konepajapohja
| Kiintoainepitoisuus | n. 1400 g/l |
|---|---|
| Haihtuvat orgaaniset aineet (VOC) | n. 210 g/l |
| Käyttöaika | 2 h (+23 °C) |
| Sekoitussuhde | 4:1 tilavuusosaa (comp. A : comp. B) |
| Kovete | Comp. B: TEKNOMASTIC HARDENER 7588 |
| Kiilto | Puolikiiltävä |
| Käytännön riittoisuus | Arvot riippuvat mm. maalausmenetelmästä, pinnan laadusta sekä ruiskumaalauksessa kohteen rakenteesta johtuvasta ohiruiskutuksesta. |
| Pölykuiva | 2 h (ISO 9117-3:2010) |
| Kosketuskuiva | 6 h (ISO 9117-5:2012) |
| Täysin kovettunut | 7 vrk |
| Ohenne | TEKNOSOLV 9506 |
| Välineiden pesu | TEKNOSOLV 9506 |
| Värisävyt | Sopimuksen mukaan. |
| Varoitusmerkintä | Katso käyttöturvallisuustiedote. |
| Hyväksynnät & sertifikaatit | CX korkean rasituksen alueille; Im4 |