INERTA 165 GF
Epoxibeläggning
INERTA 165 GF är en tvåkomponent epoxihartsbaserad beläggning innehållande glasflaga, med utmärkt korrosionsskydd och beständighet mot mekanisk påfrestning. Produkten har ett mycket lågt lösningsmedelsinnehåll och utmärkt vidhäftning till stål.
INERTA 165 GF fungerar bra i objekt nedsänkta i vatten eller jord, t.ex. slussportar, vattenintag och tuber för vattenkraftstationer. Rekommenderas särskilt för miljöer där kraftigt slitage eller nötning förekommer, såsom stänkvattenszoner på offshorekonstruktioner inom vindkrafts-, olje- och gasindustrin, samt andra konstruktioner som utsätts för sand, stenar, is m.m.. INERTA 165 GF kan appliceras direkt på metallyta 500 – 1000 µm DFT med en applicering. Målningssystem INERTA 165 GF, 2 x 500 µm DFT, uppfyller kraven i standarderna NORSOK M-501:2022 (Edition 7) system 7A (report NO250425) och ISO 24 656, kategori V.
Tekniska datablad
Säkerhetsdatablad
Förbehandling av yta
Applicering
Appliceringsförhållanden
Lagring
Appliceringsmetod
| Volymtorrhalt | ca. 92 % |
|---|---|
| Vikttorhalt | ca. 1210 g/l |
| Flyktiga organiska ämnen (VOC) | ca. 75 g/l |
| Pot life | 30 min. (+23 °C) |
| Blandningsförhållande | 2:1 av volym (comp. A : comp. B) |
| Härdare | Komp. B: INERTA 165-02 HARDENER |
| Glans | Blank |
| praktisk spridning | Värdena är beroende av flera faktorer, såsom ytans profil, form och storlek, appliceringsmetoden mm. |
| Torktid - hanterbar | 3,5 h (ISO 9117-3:2010) |
| Torktid - hanterbar | 5,5 h (ISO 9117-5:2012) |
| Torktid - genomtorr | 10 h (ISO 9117-1:2009) |
| Torktid - genomhärdad | 7 d |
| Förtunning | TEKNOSOLV 9514 |
| Rengöringsförtunning | TEKNOSOLV 9506 eller TEKNOSOLV 9514. |
| Kulörer | Ljusgrå. Övriga kulörer enligt överenskommelse. |
| Säkerhetsmärkning | Se säkerhetsdatabladet. |
| Godkännanden & Certifikat | NORSOK M-501 |