INERTA 165 GF
Epoksipinnoite
INERTA 165 GF on kaksikomponenttinen, lasihiutaleita sisältävä epoksihartsiin perustuva pinnoite, jolla on erinomainen korroosionestokyky ja mekaanisen rasituksen kestävyys. Tuote on erittäinen niukkaliuotteinen ja sillä on erinomainen tartunta teräkseen.
INERTA 165 GF toimii hyvin veteen tai maahan upotetuissa kohteissa, esim. kanavien sulkuportit, vesivoimalaitosten putkistot. Suositellaan erityisesti kohteisiin, joissa esiintyy voimakasta kulumista tai hankausta, kuten tuulivoima- sekä öljy- ja kaasuteollisuuden offshore-rakenteiden roiskevesivyöhykkeille, sekä muihin rakenteisiin, jotka altistuvat hiekalle, kiville, jäälle jne.. INERTA 165 GF voidaan levittää suoraan metallipinnalle 500 – 1000 μm kuivakalvonpaksuuteen yhdellä levityksellä. Maalausjärjestelmä INERTA 165 GF, 2 x 500 µm:n kuivakalvonpaksuudella, täyttää standardien NORSOK M-501:2022 (Edition 7) system 7A (raportti NO250425) ja ISO 24 656, kategoria V, vaatimukset.
Tuoteseloste
Käyttöturvallisuustiedote
Pinnan esikäsittely
Käsittelyohje
Käsittelyolosuhteet
Varastointi
Levitysmenetelmät
| Kuiva-ainepitoisuus | n. 92 tilavuus-% |
|---|---|
| Kiintoainepitoisuus | n. 1210 g/l |
| Haihtuvat orgaaniset aineet (VOC) | n. 75 g/l |
| Käyttöaika | 30 min. (+23 °C) |
| Sekoitussuhde | 2:1 tilavuusosaa (comp. A : comp. B) |
| Kovete | Comp. B: INERTA 165-02 HARDENER |
| Kiilto | Kiiltävä |
| Käytännön riittoisuus | Arvot riippuvat mm. maalausmenetelmästä, pinnan laadusta sekä ruiskumaalauksessa kohteen rakenteesta johtuvasta ohiruiskutuksesta. |
| Pölykuiva | 3,5 h (ISO 9117-3:2010) |
| Kosketuskuiva | 5,5 h (ISO 9117-5:2012) |
| Läpikuiva | 10 h (ISO 9117-1:2009) |
| Täysin kovettunut | 7 d |
| Ohenne | TEKNOSOLV 9514 |
| Välineiden pesu | TEKNOSOLV 9506 tai TEKNOSOLV 9514. |
| Värisävyt | Vaaleanharmaa. Muita sävyjä sopimuksen mukaan. |
| Varoitusmerkintä | Katso käyttöturvallisuustiedote. |
| Hyväksynnät & sertifikaatit | NORSOK M-501 |