INERTA 165 GF
Epoxymaling
INERTA 165 GF er en 2-komponent maling baseret på epoxyharpiks med glasflager, der tilbyder fremragende korrosionsbeskyttelse og mekanisk holdbarhed. Produktet har et meget lavt indhold af opløsningsmidler, og dets vedhæftning på stål er fremragende.
INERTA 165 GF er velegnet til genstande, der er nedsænket i vand eller nedgravet i jorden, f.eks. sluseporte og rørledninger i vandkraftværker. Anbefales især til steder, hvor der forventes høj slitage eller slid, såsom sprøjtzoner på offshore-konstruktioner i vindindustrien og olie- og gasindustrien samt andre konstruktioner, der udsættes for sand, sten, is osv. INERTA 165 GF kan påføres direkte på metaloverflader med 500 – 1000 µm DFT i ét lag. Belægningssystemet INERTA 165 GF, 2 x 500 µm DFT, opfylder kravene i standarden NORSOK M-501:2022 (udgave 7) system 7A (rapport nr. 250425) og ISO 24 656, kategori V.
Teknisk datablad
Sikkerhedsdatablad
Forbehandling
Påføring
Påføringsforhold
Opbevaring
Påføringsmetode
| Tørstof | ca. 92 % volumen |
|---|---|
| Total tørstofmasse | ca. 1210 g/l |
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | ca. 75 g/l |
| Pot-life | 30 min. (+23 °C) |
| Blandingsforhold | 2:1 by volume (comp. A : comp. B) |
| Hærder | Komp. B: INERTA 165-02 HARDENER |
| Glans | Blank |
| Praktisk rækkeevne | Afhænger af påføringsteknikken, overfladeforhold, overspray osv. |
| Tørretid - støvtør | 3,5 h (ISO 9117-3:2010) |
| Tørretid - håndteringstør | 5,5 h (ISO 9117-5:2012) |
| Tørretid - gennemtør | 10 h (ISO 9117-1:2009) |
| Tørretid - gennemhærdet | 7 d |
| Fortynder | TEKNOSOLV 9514 |
| Rengøring | TEKNOSOLV 9506 eller TEKNOSOLV 9514. |
| Nuancer | Lys grå. Andre farver efter aftale. |
| Sikkerhedsmærkning | Se sikkerhedsdatablad. |
| Godkendelser og certifikater | NORSOK M-501 |