TEKNOCRAFT ISOFILLER 9220-00
- 2-komponent
- Lösningsmedelsburen
- Spackel
- 2-komponent
- Lösningsmedelsburen
- Spackel
Förbehandling av yta
Underlaget ska vara rent, torrt, och fritt från olja och fett.
Borttagning av färglager: Bortslipning, färgborttagning
Applicering
Rör om eller skaka produkten väl, eventuellt maskinellt, under flera minuter före varje användningstillfälle.
Appliceringsförhållanden
Optimal omgivnings- och produkttemperatur: 15-25 °C. Ingen bearbetning under +10 °C.
Lagring
Lagringstemperatur är +5°C - +30°C. Bör lagras i tätt försluten förpackning.
| Flyktiga organiska ämnen (VOC) | ca. 554 g/l |
|---|---|
| Pot life | 2 h (+23 °C) |
| Härdare | Komp. B: TEKNOCRAFT HARDENER 9940-99 |
| Densitet | ca. 1,3 g/ml |
| Blandningsförhållande vikt-% | 10:1 |
| Förtunning | TEKNOCRAFT THINNER FAST 9820-98, TEKNOCRAFT THINNER MEDIUM 9830-98, TEKNOCRAFT THINNER SLOW 9840-98. |
| Rengöringsförtunning | Redskapen tvättas omedelbart efter användningen. |
| Kulörer | Vit. |
| Säkerhetsmärkning | Se säkerhetsdatabladet. |