TEKNOCRAFT ISOPRIMER 9310-00
Solvent-borne 2C clear isolating primer and sealer with high filling properties for in- and exterior use
- 2-component
- Solvent-borne
- Clear coat
- Primer
- 2-component
- Solvent-borne
- Clear coat
- Primer
Technical data sheet
Surface preparation
Every substrate must be well-cleaned, dry and free from grease and oil.
Coating removal: Sand, strip
Application
Stir or shake the product well for several minutes before use, if necessary by machine.
Application conditions
Recommended temperature for surroundings and product: +15°C-25°C. Do not apply below +10°C.
Storage
Storage temperature is +5°C - +30°C.
| Weight solids | abt. 45 % by weight |
|---|---|
| Volatile organic compound (VOC) | abt. 545 g/l |
| Pot life | 9 h (+23 °C) |
| Hardener | Comp. B: TEKNOCRAFT HARDENER 9910-99 |
| Theoretical spreading rate | 120 g/m²; 8.3 m²/kg |
| Density | abt. 0.99 g/ml |
| Mixing ratio by weight | 2:1 |
| Drying time – dust free | 20 min |
| Drying time – touch dry | 2 h |
| Drying time - overcoatable | 3 to max. 12 h |
| Thinner | TEKNOCRAFT THINNER FAST 9820-98, TEKNOCRAFT THINNER MEDIUM 9830-98, TEKNOCRAFT THINNER SLOW 9840-98. |
| Clean up | Wash the equipment immediately after use. |
| Colours | Colourless. |
| Safety markings | See safety data sheet. |