Kontakta oss

Klicka på en rubrik för att hitta din kontakt:

Teknos AB
Marknadsavdelning
Distriktschefer
Kundtjänst
Teknos butiker

Teknos AB

Huvudkontor:

Teknos AB
Limmaredsvägen 2,  Box 211
SE-514 32 Tranemo 
 
Telefon: +46 325 619 500 
Fax: +46 325 767 54
Email: info@teknos.se

Produktionsenhet:

Teknos AB
Industrigatan 7
711 72 VEDEVÅG

Telefon: +46 325 619 500
Email: info@teknos.se 

Lager Norrland:

Teknos AB
Tegelbruksvägen 20
891 55 Arnäsvall

Telefon: +46 660 84 435
Email: stefan.andersson@teknos.se
ulf.nyberg@teknos.se

Marknadsavdelning

Martin Karlsson

Marknadschef

Telefon: 0325 61 95 10
Mobil: 070 57 28 204
martin.karlsson@teknos.se

Gunilla Leandersson

Marknadsassistent

Telefon: 0325 61 95 13
gunilla.leandersson@teknos.se

Lars Müllerström

Chef Teknisk Service

Telefon: 0325 61 95 12
Mobil: 070 65 20 258
lars.mullerstrom@teknos.se

Robert Törnqvist

Teknisk konsulent

Telefon: 0325 61 95 36
Mobil: 070 63 47 181

robert.törnqvist@teknos.se

Peter Svensson

Kedjechef, Teknos Butiker

Telefon: 0325 61 95 25
Mobil: 070 28 84 388
peter.svensson@teknos.se

Sara Lundgren

Marknadskoordinator

Telefon: 0325 61 95 14
sara.lundgren@teknos.se

Distriktschefer

Mikael Karlsson

Distriktschef
Skåne/Blekinge/Halland

Mobil: 070 35 50 501
mikael.karlsson@teknos.se

Robert Törnqvist

Distriktschef
Småland/Öland/Östergötland/Kalmar län

Mobil: 070 63 47 181
robert.törnqvist@teknos.se

Jonnie Tanned

Distriktschef
Närke/Värmland/Dalarna/Västmanland/Gästrikland

Mobil: 072 56 16 669
jonnie.tanned@teknos.se

Per Sundbom

Distriktschef och Måleribearbetning
Stockholm

Mobil: 072 71 27 424
per.sundbom@teknos.se

Tommy Rhedin

Disktrikschef
Västra Götaland/Göteborg

Mobil: 070 35 50 502
tommy.rhedin@teknos.se

Roger Vincent

Distriktschef
Norrland/Skellefteå

Mobil: 070 20 35 620
roger.vincent@teknos.se

Robert Zweiniger

Distriktschef
Stockholm/Uppland/Sörmland/Gävleborg

Mobil: 070 51 57 830
robert.zweiniger@teknos.se

Kundtjänst

Ulrica Aronsson

Kundtjänst, Tranemo

Telefon: 0325 61 95 42
ulrica.aronsson@teknos.se

Thomas Björn

Kundtjänst, Tranemo

Telefon: 0325 61 95 02
thomas.bjorn@teknos.se

Teknos Butiker

Teknos AB Helsingborg

Bergavägen 5
254 66 Helsingborg
Telefon: 042-45 39 120
helsingborg@teknos.se

Butikschef: Lars Sjöström
lars.sjostrom@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.30-16.00

Teknos AB Västberga

Lerkrogsvägen 15
126 79 Hägersten
Telefon: 08-549 015 80
vastberga@teknos.se

Butikschef: Stefan Wiklund
stefan.wiklund@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.00-16.00

Teknos AB Veddesta

Saldovägen 2A / Veddestavägen 21
175 62 Järfälla
Telefon: 08-128 99 100
veddesta@teknos.se

Butikschef: Alexander Thür
alexander.thur@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.00-16.00

Teknos AB Linköping

Gillbergagatan 39F
582 73 Linköping
Telefon: 013-470 29 29
linkoping@teknos.se

Butikschef: Daniel Nilsson
daniel.nilsson@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.00-16.30

Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Göteborg

Lilla Marieholmsgatan 2
415 02 Göteborg
Telefon: 031-711 35 73

Butikschefer: Henrik Svensson
ljunga.henrik@telia.com
Martin Westerén 
ljunga.martin@telia.com

Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Västra Frölunda

E.A Rosengrens Gata 13C, Högsbo
421 31 Västra Frölunda
Telefon: 031-711 35 73

Butikschef: Göran Fürst
goran.furst@ljungdahlsfarg.se

Sävedalens Färg & Tapeter AB / Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Sävedalen

Göteborgsvägen 87
433 63 Sävedalen 
Telefon: 031-26 51 45

Butikschef: Göran Bergqvist
goran@savedalensfarg.se