Kontakta oss

Huvudkontor:
Teknos AB

Limmaredsvägen 2,  Box 211
S-514 32 Tranemo 
Sverige
 
Telefon +46 325 619 500 
Fax +46 325 767 54
Email info@teknos.se

Produktionsenhet:
Industrigatan 7
711 72 VEDEVÅG

Lager Norrland:
Tegelbruksvägen 20
891 55 Arnäsvall

Marknadsavdelning

Urban Holm

Marknadschef

Telefon: 0325 61 95 11 
Mobil: 070 52 95 109
urban.holm@teknos.se

Martin Karlsson

Försäljningschef

Telefon: 0325 61 95 10
Mobil: 070 57 28 204
martin.karlsson@teknos.se

Lars Müllerström

Chef Teknisk Service

Telefon: 0325 61 95 12
Mobil: 070 65 20 258
lars.mullerstrom@teknos.se

Gunilla Leandersson

Marknadsassistent

Telefon: 0325 61 95 13
gunilla.leandersson@teknos.se

Distriktschefer

Mikael Karlsson

Distriktschef
Skåne/Blekinge/Halland

Mobil: 070 35 50 501
mikael.karlsson@teknos.se

Robert Törnqvist

Distriktschef och Teknisk konsulent
Småland/Öland/Östergötland/Kalmar län

Mobil: 070 63 47 181
robert.törnqvist@teknos.se

Jonnie Tanned

Distriktschef
Närke/Värmland/Dalarna/Västmanland/Gästrikland

Mobil: 072 56 16 669
jonnie.tanned@teknos.se

Per Sundbom

Distriktschef och Måleribearbetning
Stockholm

Mobil: 072 71 27 424
per.sundbom@teknos.se

Tommy Rhedin

Disktrikschef och Teknisk konsulent
Västra Götaland/Göteborg

Mobil: 070 35 50 502
tommy.rhedin@teknos.se

Roger Vincent

Distriktschef
Norrland/Skellefteå

Mobil: 070 20 35 620
roger.vincent@teknos.se

Robert Zweiniger

Distriktschef
Stockholm/Uppland/Sörmland/Gävleborg

Mobil: 070 51 57 830
robert.zweiniger@teknos.se

Kundtjänst

Sten Edvinsson

Kundtjänst, Tranemo

Telefon: 0325 61 95 01
sten.edvinsson@teknos.se

Thomas Björn

Kundtjänst, Tranemo

Telefon: 0325 61 95 02
thomas.bjorn@teknos.se

Teknos Butiker

Teknos AB Helsingborg

Bergavägen 5
254 66 Helsingborg
Telefon: 042-45 39 120

Butikschef: Lars Sjöström
lars.sjostrom@teknos.se

Ny butik - öppnar 6 oktober!

Teknos AB Västberga

Lerkrogsvägen 15
126 79 Hägersten
Telefon: 08-549 015 80

Butikschef: Stefan Wiklund
stefan.wiklund@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.00-16.00

Teknos AB Veddesta

Saldovägen 2A / Veddestavägen 21
175 62 Järfälla
Telefon: 08-128 99 100

Butikschef: Alexander Thür
alexander.thur@teknos.se

Öppet måndag-fredag 06.00-16.00

Teknos AB Linköping

Gillbergagatan 39F
582 73 Linköping
Telefon: 013-470 29 20

Butikschef: Daniel Nilsson
Telefon: 013-470 29 29
daniel.nilsson@teknos.se

Butikssäljare: Rikard Pousette
Telefon: 013-470 29 21
linkoping@teknos.se

Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Göteborg

Lilla Marieholmsgatan 2
415 02 Göteborg
Telefon: 031-711 35 73

Henrik Svensson
John Fürst
Martin Westerén 

Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Västra Frölunda

E.A Rosengrens Gata 13C, Högsbo
421 31 Västra Frölunda
Telefon: 031-711 35 73

Butikschef: Göran Fürst
goran.furst@ljungdahlsfarg.se

Sävedalens Färg & Tapeter AB / Ljungdahls Färg AB / Teknos AB, Sävedalen

Göteborgsvägen 87
433 63 Sävedalen 
Telefon: 031-26 51 45

Butikschef: Göran Bergqvist

Teknos AB Lager Arnäsvall

Tegelbruksvägen 20
891 55 Arnäsvall
Telefon: 0660-84 435

Stefan Andersson
stefan.andersson@teknos.se

Ulf Nyberg
ulf.nyberg@teknos.se

Intresserad av att bli återförsäljare till Teknos?

Kontakta vårt svenska huvudkontor
info@teknos.se
Telefon +46 (0)325 61 95 00