TEKNOCRAFT ISOFILLER 9220-00
Solvent-borne 2C white filler with isolating properties for in- and exterior use
- 2-component
- Solvent-borne
- Filler
Surface preparation
Every substrate must be well-cleaned, dry and free from grease and oil.
Coating removal: Sand, strip
Application
Stir or shake the product well for several minutes before use, if necessary by machine.
Application conditions
Recommended temperature for surroundings and product: +15°C-25°C. Do not apply below +10°C.
Storage
Storage temperature is +5°C - +30°C. Store in a tightly closed container.
| Volatile organic compound (VOC) | abt. 554 g/l |
|---|---|
| Pot life | 2 h (+23 °C) |
| Hardener | Comp. B: TEKNOCRAFT HARDENER 9940-99 |
| Theoretical spreading rate | 180 g/m²; 5.5 m²/kg |
| Density | abt. 1.3 g/ml |
| Mixing ratio by weight | 10:1 |
| Drying time – dust free | 15 min |
| Drying time – touch dry | 60 min |
| Thinner | TEKNOCRAFT THINNER FAST 9820-98, TEKNOCRAFT THINNER MEDIUM 9830-98, TEKNOCRAFT THINNER SLOW 9840-98. |
| Clean up | Wash the equipment immediately after use. |
| Colours | White. |
| Safety markings | See safety data sheet. |