TEKNOLAC 2190-10
Lufttørrende topcoat (FS 8010-1607)
Topcoat til stål og primede overflader. IR reflekterende sløringsmaling til militært materiel. Kamuflagemaling til korrosionsklasse 1 og 2 alkydsystemer. Systemer i.h.t. FS 8010-0052.
Giver en mat overflade, der er elastisk, vejrbestandig og glansholdbar. Bestandig over for olie, mineralsk terpentin og vand.
Forbehandling
Overfladen, som skal behandles, skal være tør, ren og fri for støv. Primede og lakerede overflader afrenses for smuds, evt. matslibning.
Påføringsforhold
Overfladen, som skal behandles, skal være tør. Under påføring og tørring skal luftens, overfladens og produktets temperatur være over +10 °C og den relative luftfugtighed under 80 %.
Opbevaring
Lagerstabiliteten er angivet på etiketten. Opbevaring skal ske i tætsluttende emballage.
Påføringsmetode
Sprøjtes der varmt, skal langsom fortynder TEKNOSOLV 9507 anvendes.
Kvaliteten kan stryges. Ved påføring med pensel eller rulle anvendes TEKNOSOLV 9507.
| Tørstof | ca. 40 % volumen |
|---|---|
| Total tørstofmasse | ca. 640 g/l |
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | ca. 519 g/l |
| Glans | Mat |
| Tørretid - håndteringstør | Ca. 20 min. (ISO 1517) |
| Tørretid - forceret tørring | +40 °C / 50 % RH - gennemtør: 8 timer |
| Fortynder | TEKNOSOLV 6120-00, TEKNOSOLV 9507. |
| Rengøring | TEKNOSOLV 6120-00 |
| Nuancer | LGK-93 Lysegrøn MGK-93 Mørkegrøn BK-93 Brun GK-93 Grå SK-95 Sort Bemærk: Spektralkurverne er godkendt på stålplade påført 40 m primer i farven oxydrød TS 0460. |
| Sikkerhedsmærkning | Se sikkerhedsdatablad. |