TEKNOCRAFT OIL 9610-15
1 and 2C solvent-borne oil with a matt appearance
- Solvent-borne
- Oil
Surface preparation
Every substrate must be well-cleaned, dry and free from grease and oil.
Coating removal: Sand
Application
Stir or shake the product well for several minutes before use, if necessary by machine.
Application conditions
Recommended temperature for surroundings and product: +15°C-25°C. Do not apply below +10°C. Ideal surface and object temperature for application: +18°C-22°C. Avoid application in direct sunlight. Underfloor heating systems must be adjusted well in advance.
Storage
Storage temperature is +5°C - +30°C.
Hazard warning:
Pads and cloths soaked in oil can spontaneously combust under certain conditions and should therefore be kept in a metal bin with a lid until they are disposed of correctly.
| Weight solids | abt. 36 % by weight |
|---|---|
| Pot life | 4 h (+23 °C) |
| Mixing ratio | 10:1 by volume (comp. A : comp. B) |
| Hardener | 10% TEKNOCRAFT HARDENER 9940-99 can be added to improve mechanical and chemical resistance. |
| Theoretical spreading rate | 75 g/m²; 13.3 m²/kg |
| Density | abt. 0.9 g/ml |
| Drying time – dust free | 3 h |
| Drying time – through-dry | 7 days |
| Drying time - overcoatable | 8 (12) h |
| Clean up | Wash the equipment immediately after use. |
| Colours | Colourless. |
| Safety markings | See safety data sheet. |
| Gloss value | 15 |