TEKNOCRAFT COLOR 9410-40
Solvent-borne 2C topcoat for in- and exterior use
- 2-component
- Solvent-borne
- Topcoat
Surface preparation
Every substrate must be well-cleaned, dry and free from grease and oil.
Coating removal: Sand, strip
Application
Stir or shake the product well for several minutes before use, if necessary by machine.
Application conditions
Recommended temperature for surroundings and product: +15°C-25°C. Do not apply below +10°C. Relative air humidity max. 80%.
Storage
Storage temperature is +5°C - +30°C. Store in a tightly closed container.
| Weight solids | abt. 36 % by weight |
|---|---|
| Volatile organic compound (VOC) | abt. 650 g/l |
| Pot life | 8 h (+23 °C) |
| Mixing ratio | 10:1 by volume (comp. A : comp. B) |
| Hardener | Comp. B: TEKNOCRAFT HARDENER 9940-99 |
| Tinting system | Largo |
| Theoretical spreading rate | 120 g/m²; 8.3 m²/kg |
| Density | abt. 1.2 g/ml |
| Drying time – dust free | 10 min |
| Drying time – touch dry | 30 min |
| Drying time – through-dry | 7 days |
| Drying time - overcoatable | 2 to max. 48 h |
| Thinner | TEKNOCRAFT THINNER FAST 9820-98, TEKNOCRAFT THINNER MEDIUM 9830-98, TEKNOCRAFT THINNER SLOW 9840-98. |
| Clean up | Wash the equipment immediately after use. |
| Colours | Available in all RAL and NCS-S colours or at your request. |
| Safety markings | See safety data sheet. |
| Gloss value | 40 |