ACRYL PU SPRITZLACK 2165-15
- 1-komponent
- Vandbaseret
- Topcoat
Forbehandling
Træet skal være fri for træstøv og snavs. Træets fugtindhold skal være ca. 13 % og må ikke overstige 15 %. Træ substrater, der ikke opfylder holdbarhedsklasse 3, EN 350:2016 skal forbehandles.
Teknos har en række af træbeskyttelsesmidler, som opfylder kravene i EN 599. Kontakt venligst Teknos for yderligere vejledning.
Påføringsforhold
Omrøres grundigt inden anvendelse.
Påføres ved temperaturer mellem 15°C og 40°C, og luftfugtighed under 80%.
Vådfilmsinterval: 2 x 200 g/m² eller 1x 400 g/m².
Opbevaring
Produktet opbevares ved temperaturer +5 °C - +30 °C. Holdbarhed i uåbnet emballage: Se sidste anvendelsesdato på etiketten. Ved brudt emballage skal beholderen lukkes tæt efter anvendelse.
| Flygtige organiske stoffer (VOC) | ca. 26 g/l |
|---|---|
| Glans | Halvmat |
| Teoretisk rækkeevne | 400 g/m² |
| Massefylde | ca. 1,29 g/ml |
| Rengøring | Udstyret rengøres straks efter anvendelse med vand. |
| Nuancer | Fremstilles i alle RAL og NCS-S farver eller efter ønske. |
| Emballage | 6, 20 og 60 kg |
| Sikkerhedsmærkning | Se sikkerhedsdatablad. |