ACRYL PU SPRITZLACK 2165-15
Opaque, Water-borne 1C spray lacquer for wood/wood and wood/metal windows
- 1-component
- Water-borne
- Topcoat
- 1-component
- Water-borne
- Topcoat
ACRYL PU SPRITZLACK 2165 is a non-blocking 1C spray lacquer with excellent filling properties as an intermediate and top coat. The product is characterised by its excellent levelling and fast drying properties.
Surface preparation
The wood must be free from wood dust and contamination. The moisture content of the wood should be approx. 13% and should not exceed 15%. Pretreatment is required for wood substrates not meeting Durability Class 3, EN 350:2016. Teknos has a range of preservative products meeting the requirements of EN 599-1, please contact Teknos for further guidance.
Application conditions
Stir thoroughly before use.
Apply at temperatures between 15°C and 40°C, and humidity levels below 80% RH.
Wet film range: 2 x 200 g/m² or 1x 400 g/m².
Storage
The product must be stored at temperatures +5°C - +30°C. Shelf life in unopened containers: See “Best before date” on the label. Keep containers tightly closed after use.
| Volatile organic compound (VOC) | abt. 26 g/l |
|---|---|
| Gloss | Semi-matt |
| Theoretical spreading rate | 400 g/m² |
| Density | abt. 1.29 g/ml |
| Clean up | Wash the equipment immediately after use with water. |
| Colours | Available in all RAL and NCS-S colours or at your request. |
| Packages | 6, 20 and 60 kg |
| Safety markings | See safety data sheet. |
| Gloss value | 15 |